B-Mama

Higiena jamy ustnej – nawyki higieniczne

Autor: Agnieszka - dietetyk, higienistka stomatologiczna

Właściwa higiena jamy ustnej zapobiega powstawaniu próchnicy zębów. Ważne jest aby stała się ona codziennym nawykiem już od najwcześniejszych lat. Odpowiedzialność za to ponoszą rodzice. 

 

Co więc należy robić?

 

Jamę ustną małego dziecka należy zacząć pielęgnować już w pierwszym roku życia. Na początku dobrze sprawdza się masaż błony śluzowej. Przyzwyczaja on do późniejszej manipulacji w jamie ustnej. W sklepach można znaleźć specjalne szczoteczki do masażu. W momencie wyrżnięcia się pierwszych zębów mlecznych należy rozpocząć codzienną pielęgnację jamy ustnej. Na początku wystarczy oczyszczenie zębów i dziąseł gazą nawinięta na wskazujący palec namoczoną w letniej, przegotowanej wodzie. Zabieg należy przeprowadzać bardzo ostrożnie aby nie uszkodzić błony śluzowej. Może być ona nadmiernie rozpulchniona co jest naturalne podczas pojawiania się zębów. W przypadku skaleczeń czy zakażeń należy używać delikatnego roztworu środka do dezynfekcji błon śluzowych najlepiej sprawdzi się ten polecony przez pediatrę. Oczyszczanie jamy ustnej zwilżonym gazikiem jest konieczne przed ułożeniem niemowlęcia do snu, gdyż wtedy zmniejsza się ilość śliny, która w naturalny sposób oczyszcza zęby z resztek pokarmowych.

 

Dziecko należy stopniowo przyzwyczajać do szczoteczki. Najlepiej wprowadzić dziecku szczoteczkę w formie zabawki. Na rynku są dostępne specjalne szczoteczki – gryzaki. Początkowo zęby myją dziecku tylko rodzice. W miarę rozwoju manualnego dziecka należy nauczyć je szczotkować zęby samodzielnie. Rodzice jednak nadal powinni kontrolować proces szczotkowania zębów swojej pociechy nawet do 6 roku życia. W początkowym okresie nie trzeba używać pasty do zębów. Dopiero gdy dziecko nauczy się płukać jamę ustną należy ją wprowadzić i to w jak najmniejszej ilości, gdyż dzieci często znaczną jej część połykają. Nie powinno się dziecka zmuszać do szczotkowania, gdy dziecko jest niechętne takim zabiegom należy przeprowadzać je w formie zabawy. Dobrze sprawdzają się też plansze, na które po każdym szczotkowaniu nakleja się naklejkę w formie nagrody. Planszę taką można wykonać wraz z dzieckiem. W wieku przedszkolnym dziecko powinno mieć opanowane samodzielne szczotkowanie zębów ruchami okrężnymi z użyciem pasty. Najważniejsze jest aby zarówno pastę jak i szczoteczkę do zębów dopasować odpowiednio do wieku dziecka. 

 

  • Absolutnie niedopuszczalne jest oblizywanie smoczków oraz sztućców dziecka podczas jego karmienia.
  • Zęby zaczynamy czyścić od pierwszego wyrzniętego zęba, czyli około 5-6 miesiąca życia.
  • Do masażu dziąseł używamy gazika namoczonego w przegotowanej wodzie.
  • Na początku można stosować jedynie szczoteczkę bez pasty,  pasty używamy  od momentu wprowadzenia w diecie dziecka posiłków stałych.
  • Początkowo dopóki dziecko nie nauczy się wypluwać pasty używać należy tych bez fluoru, pamiętać należy o tym, że pasty smakowe zachęcają dzieci do ich zjadania. 
  • Rodzicu dopóki nie masz pewności, że twoje dziecko opanowało efektywne, samodzielne szczotkowanie zębów pomagaj mu w wykonywaniu tej czynności.

 

Piśmiennictwo:

 

  • Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych; pod red. Z. Jańczuk; PZWL
  • Stomatologia dziecięca; A. C. Cameron, R. P. Widmer; Urban&Partner

 
  • Telefon

    [zobacz]

  • Adres

    ul. gen. Józefa Hallera  

    40-320 Katowice

  • Mail
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności