Aktualności

Nadwrażliwość zębów – jak sobie z nią radzić?

Nadwrażliwość zębów wiąże się często z dużym dyskomfortem. Może być także zwiastunem poważnych problemów – z dziąsłami i szkliwem zębów.

 

Objawy nadwrażliwości zębów

Jeśli nie możesz cieszyć się lodami albo mrożoną kawą, bo na samą myśl krzywisz się z bólu, cierpisz na nadwrażliwość zębów. Co więcej, nie jesteś w swoich cierpieniach odosobniony – według różnych szacunków regularnie bólu zębów związanego z nadwrażliwością doświadcza od 25 do ponad 30 proc. dorosłych Polaków.

Osoby cierpiące na nadwrażliwość najczęściej źle reagują na:

  • bardzo zimne albo bardzo ciepłe pokarmy,
  • bardzo zimne albo bardzo ciepłe napoje,
  • wdychanie zimnego powietrza,
  • w skrajnych przypadkach również szczotkowanie zębów może powodować dyskomfort.

Nadwrażliwość wystąpić może również po wybielaniu zębów lub skalingu (usuwaniu kamienia).

Skąd się bierze nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów spowodowana jest recesją dziąseł albo uszkodzeniem twardej, ochronnej powłoki zębów, czyli po prostu szkliwa. W obydwu przypadkach odsłonięta zostaje zębina – część zęba zawierająca niewielkie i wypełnione płynem kanaliki, w których znajdują się zakończenia nerwów z bogato unerwionej miazgi zęba. Jak nietrudno się domyślić, gwałtowne zmiany temperatury powodują reakcję zakończeń nerwowych, które są łatwiej stymulowane przez pewne bodźce.  Objawia się w postaci ostrego, kłującego, przeszywającego bólu charakterystycznego dla nadwrażliwości.

Najczęstsze przyczyny nadwrażliwości zębów

Do najczęstszych przyczyn nadwrażliwości zębów zalicza się:

  • zbyt intensywne szczotkowanie (może prowadzić do odsłonięcia szyjek zębowych),
  • zgrzytanie zębami (może prowadzić do uszkodzenia powierzchni zębów),
  • duże ilości słodkich i kwaśnych pokarmów (prowadzą do erozji szkliwa i powstawania ubytków),
  • niewłaściwa lub niedokładna higiena jamy ustnej,
  • zabiegi stomatologiczne i profesjonalne wybielanie zębów powodować mogą powstanie przejściowej nadwrażliwości.

Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów?

Pierwszym krokiem przy wszystkich problemach z zębami jest zadbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Szczotkuj zęby średnią szczoteczką stosując ruchy wymiatające i okrężne, używaj płynów do płukania jamy ustnej (najlepiej z fluorkiem, który wzmocni szkliwo) i nie zapomnij o zadbaniu o przestrzenie międzyzębowe – z tymi ostatnimi świetnie poradzi sobie regularne stosowanie nici dentystycznej.

Pamiętaj, że borykając się z nadwrażliwością, najlepiej stosować pasty, płyny i szczoteczki, które przeznaczone są właśnie dla zębów z tym problemem. Dodatkowo postaraj się maksymalnie wykluczyć z diety pokarmy i napoje, które niekorzystnie wpływają na szkliwo i powodują jego erozję. Mowa tu zwłaszcza o słodkich i kwaśnych produktach.

Koniecznie do dentysty

Nadwrażliwość nie zawsze wiąże się z poważnymi problemami, ale jej przyczyną mogą być chociażby choroby dziąseł, w tym bardzo niebezpieczne stany zapalne. Zanim więc zaczniesz stosować preparaty przeznaczone dla wrażliwych zębów, skonsultuj się z dentystą. Nie tylko wykluczy on poważniejsze problemy, ale pomoże też dobrać odpowiednią kurację i przygotuje zalecenia, dzięki którym szybciej pozbędziesz się tego nieprzyjemnego problemu, a w przypadku nadwrażliwości związanej ze zgrzytaniem zębami zadba również o odpowiednią nakładkę ochronną do stosowania w nocy.

W gabinecie stomatologicznym zastosować można kurację, która polega na fluoryzacji kontaktowej zębów preparatami z fluorem. Najczęściej stosuje się lakiery fluorkowe, w przypadku dorosłych bezbarwne. Nadają się one zarówno do profilaktyki całego uzębienia jak i wybranych miejsc. Kurację w przypadku silnej nadwrażliwości powtarza się co kilka dni do momentu zniesienia niepokojących objawów.

Tagi: nadwrażliwość zębów, dentysta Katowice, stomatolog Katowice,
 
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności