Aktualności

Rozwój jamy ustnej i zębów

Organogeneza to proces tworzenia się narządów, ich zaczątki pojawiają się już między czwartym, a ósmym tygodniem od poczęcia.

Autor: Agnieszka Kałuża - dietetyk, higienistka stomatologiczna

 

W życiu płodowym rozwój narządów jamy ustnej rozpoczyna się pod koniec 2 miesiąca tego okresu, kiedy z 5 guzków twarzowych (1 guzek czołowy, 2 guzki szczękowe, 2 guzki żuchwowe) rozwija się szczęka i żuchwa.

 

W 5 tygodniu życia płodowego rozwijają się zawiązki mięśni języka, potem pojawiają się mięśnie mimiczne.

 

W 8 tygodniu kształtują się pierwsze zakończenia nerwów czuciowych, co warunkuje dalszy rozwój mięśni. Pod koniec okresu zarodkowego uwidacznia się zarys stawu skroniowo-żuchwowego. W chwili urodzenia zęby mleczne nie są w pełni ukształtowane w kości.

 

Rozwój twarzowej części czaszki rozpoczyna się między 21 a 25 dniem życia zarodkowego. Rozwój twarzy zaczyna się w szóstym tygodniu życia od rozwoju oczu, uszu i szyi.

 

Rozwój zębów rozpoczyna się od wykształcenia się między 30 a 40 dniem listewki zębowej. Rozwój zębów stałych rozpoczyna się w pięć miesięcy od tworzenia się pierwszych zębów mlecznych – siekaczy.

 

Tak wiele dzieje się przez okres ciąży, a jeszcze więcej dzieje się od momentu pojawienia się maluszka na świecie. Pierwszy okres to cudowna magia, której niestety pomimo regularnych badań i USG nie jesteśmy w stanie do końca prześledzić. Drugi okres to czas zmian, które jesteśmy w stanie codziennie obserwować u swojego dziecka i na których prawidłowy przebieg mamy wpływ podczas codziennej pielęgnacji i karmienia maluszka.

 

W okresie noworodkowym i niemowlęcym, czyli od urodzenia do 12 miesiąca życia, na rozwój jamy ustnej wpływ mają płacz, oddychanie, połykanie, ssanie, a potem mowa i żucie dziecka.

 

W okresie noworodkowym charakterystyczny u dziecka jest tyłozgryz fizjologiczny, który sam zanika.  Umożliwia on znaczny zasięg ruchów żuchwy ku przodowi w czasie ssania pokarmu. Wygląd twarzy dziecka w tym okresie charakteryzuje się cofniętą bródką. W tym okresie duże znaczenie ma odpowiednie karmienie dziecka najlepiej naturalne oraz odpowiednia pozycja do spania.

 

Około 6 miesiąca życia wyrzynają się dwa pierwsze przyśrodkowe siekacze dolne potem - dwa górne. Dziecko w tym czasie zmienia pozycję (czynności wstawania i siadania), co wpływa na układ języka i krtani. Zanika czynność ssania i niemowlęcy sposób połykania. Decydujące znaczenie dla kształtowania się łuków zębowych i prawidłowego zwarcia ma zmiana sposobu pobierania pokarmów, związana z wyrzynaniem się zębów i rozwój funkcji żucia.

 

W okresie żłobkowym, 2-3 rok życia dziecka, wyrzynają się zęby trzonowe mleczne, więc zwiększa się wymiar pionowy twarzy. Wytwarza się dorosły typ połykania, co ma związek z dojrzewaniem układu nerwowego i mięśniowego, z rozwojem funkcji żucia, obecnością zębów mlecznych i zmianą sposobu żywienia.

 

W okresie przedszkolnym (3-6 rok życia) pojawiają się charakterystyczne fizjologiczne diastemy w okolicy zębów przednich, w łuku górnym większe niż w dolnym, co wpływa na zmianę kształtu łuków zębowych. Diastemy to nic innego jak przerwy pomiędzy poszczególnymi zębami. W tym okresie ma miejsce również fizjologiczne starcie guzków zębów bocznych. Pod koniec okresu przedszkolnego zaczyna się wymiana uzębienia mlecznego na stałe, charakteryzująca się dużą indywidualnością.

 

W okres szkolnym (6-14 rok życia) dochodzi do resorpcji korzeni zębów mlecznych (zanikanie korzeni)  i wyrzynania się zębów stałych. Prawidłowy zgryz ustala się około 13 roku życia i charakteryzuje się między innymi tym, że pomiędzy sąsiednimi zębami w każdym łuku występują powierzchnie styczne.  Każdy ząb, oprócz centralnych siekaczy dolnych (tzw. jedynek) i ostatnich trzonowców górnych ( tzw. siódemek) kontaktuje się z dwoma przeciwstawnymi.

 
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności