B-Mama

Higiena jamy ustnej – najczęstsze dolegliwości w ciąży

Sprawdź, jak radzić sobie z najczęstszymi dolegliwościami w ciąży i jak dbać o higienię jamy ustnej, żeby cieszyć się pięknym uśmiechem!

 

Autor: Agnieszka - dietetyk, higienistka stomatologiczna,

Grzegorz - lekarz dentysta

 

Ciąża może zwiększyć ryzyko wystąpienia próchnicy. Ta zwiększona podatność wynikać może z następujących powodów:

  • niedostateczna higiena jamy ustnej,
  • nocne podjadanie,
  • nudności, wymioty,
  • zwiększone spożycie produktów słodkich (zachcianki w ciąży),
  • niewyleczone, ubytki występujące przed zajściem w ciążę.

Dziecko rozwijając się zabiera od matki potrzebne mu składniki mineralne przez co osłabiać może jej zęby. Dochodzi do tego w przypadku niezbilansowanej diety u matki. Szczególnie dotyczy to zbyt niskiego spożycia wapnia, fosforu, fluoru czy witaminy D. Występujące szczególnie w pierwszych miesiącach ciąży nudności i wymioty mogą przyczynić się do powstania erozji zębów. Powstaje ona w wyniku działania kwasów na tkanki zęba. Przyczynia się do niej spożywanie produktów kwaszonych, soków owocowych, napoi słodzonych i gazowanych. Po spożyciu owoców, soków owocowych czy wymiotach nie należy myć zębów od razu najlepiej jest odczekać ok. 20 minut. Skuteczne jest płukanie jamy ustnej letnią, przegotowaną wodą. Ciąża może wpływać na problemy z dziąsłami. Objawiają się one stanem zapalnym, krwawieniem, zaczerwienieniem. Hormony z jednej strony powodują zwiększenie przepuszczalności naczyń włosowatych, a z drugiej strony obniżają efektywność błony nabłonkowej, co powoduje, że błona śluzowa jest bardziej podatna na podrażnienia. Pomocne w tym przypadku są specjalistyczne pasty skierowane do osób z problemami z dziąsłami. Ważne jest, aby w takim przypadku nie zaniechać higieny jamy ustnej, pomimo występującego podczas szczotkowania krwawienia.

Porady dla ciężarnych

  • wybierz szczoteczkę o mniejszej główce, ułatwi szczotkowanie i nie będzie powodować takiego odruchu wymiotnego,
  • używaj past z większą zawartością fluoru, dostosuj pastę do swoich problemów (dla zębów wrażliwych, do krwawiących dziąseł, czy pasty ze składnikami odbudowującymi szkliwo),
  • jeśli masz problemy z krwawieniem z dziąseł wybierz średniomiękką szczoteczkę,
  • stosuj nitki dentystyczne i płukanki do ust (koniecznie bez alkoholu),
  • szczotkuj zęby powoli zmniejsza to odruch wymiotny,
  • zmniejsz ilość przekąsek, staraj się nie podjadać szczególnie w nocy,
  • zgłaszaj się na regularne kontrole do stomatologa, może to być jedna wizyta na każdy trymestr ciąży,
  • ogranicz spożycie słodyczy, cukrów prostych, gazowanych napoi,
  • jeśli to konieczne, wykonaj u stomatologa zabieg usuwania kamienia nazębnego i fluoryzacji,
  • zwiększ spożycie nabiału (przetworów mlecznych szczególnie fermentowanych, chudego twarogu).

Co jeśli jest konieczna wizyta u stomatologa?

Każdy ubytek próchnicowy należy wyleczyć, zaniedbanie tego wpływa niekorzystnie na organizm matki i dziecka. Bakterie obecne w ubytkach wraz z krwią przedostają się do organizmu matki i przez łożysko docierają do dziecka. Najlepiej wyleczyć zęby przed zajściem w ciążę, ale sama ciąża nie stanowi przeciwwskazania do leczenia.

 

Znieczulać można nawet w pierwszym trymestrze, ale oczywiście im późniejsza ciąża tym jest to bezpieczniejsze dla dziecka. Bezpieczniejsze są znieczulenia bez środka obkurczającego naczynia krwionośne (tzw. czyste, bez adrenaliny lub noradrenaliny). 

 

Należy pamiętać, że kobietą w ciąży nie wykonuje się zdjęć RTG. Poinformuj więc o swoim stanie swojego lekarza stomatologa. 

 

Podczas prawidłowo przebiegającej ciąży można w razie potrzeby wykonywać zabiegi higieniczne typy skaling (usuwanie kamienia) czy piaskowanie (usuwanie osadów nazębnych). Bakterie w płytce nazębnej, kamieniu i osadach przyczyniają się do powstania stanów zapalnych dziąseł. W razie potrzeby można w ramach kuracji po skalingu używać preparatów z chlorheksydyną do płukania jamy ustnej.

 

To mit, że w każdej ciąży traci się jeden ząb. Właściwie zbilansowana dieta i efektywna higiena jamy ustnej skutecznie zapobiegają występowaniu próchnicy. Pamiętaj, że najlepiej zgłosić się po pomoc do lekarza stomatologa lub higienistki, zaraz gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy dotyczące zębów czy dziąseł.

 
  • Telefon

    [zobacz]

  • Adres

    ul. gen. Józefa Hallera  

    40-320 Katowice

  • Mail
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności