Profilaktyka

Skaling

Jest to zabieg profilaktyczny mający na celu usuniecie złogów nazębnych, powszechnie nazywanych kamieniem nazębnym. Kamień nazębny zarówno nad- jaki i poddziąsłowy powstaje w wyniku mineralizacji płytki bakteryjnej, która jest zlokalizowana w okolicy dziąsła. Zabieg ten wykonuje się za pomocą aparatów ultradźwiękowych ( skalerów). Posiadają one zestaw odpowiednio dopasowanych końcówek. Podczas drgań końcówki skalera złogi kamienia zostają oddzielone od powierzchni zęba, pomaga w tym wodny areozol. Zabieg można również wykonać metodą tradycyjną, ręczną, stosując lemiesze, sierpy, haczyki, kirety jest to jednak bardziej pracochłonne i mniej dokładne. Kamień nazębny jest zwapniałym złogiem tworzącym się na powierzchniach zębów. Kamień naddziąsłowy to zmineralizowana płytka nazębna, odkładająca się powyżej brzegu dziąsłowego, najczęściej na powierzchniach językowych dolnych siekaczy i na policzkowych górnych zębów trzonowych związane jest to z ujściem dużych przewodów gruczołów ślinowych w tych okolicach. Najczęściej jest koloru bladożółtego lub żółtego. Kamień poddziąsłowy umiejscawia się poniżej brzegu dziąsłowego w obrębie kieszonek zęba, ma kolor ciemnobrązowy i jest bardziej twardy. Po zabiegu przez kilka godzin należy unikać ostrych, pikantnych potraw gdyż dziąsła są delikatnie podrażnione. Krwawienie  podczas zabiegu wynika ze stanu zapalnego dziąseł.

Piaskowanie

Zabieg mający na celu usunięcie z powierzchni zębów osadów. Piaskarki oczyszczają zęby z przebarwień i osadów pochodzenia zewnętrznego. Używa się w nich mieszaniny specjalnych piasków, wody i powietrza, zabieg wykonuje się ze ssakiem. Stosując tą metodę przebarwienia zostają szybko usunięte bez ryzyka uszkodzenia tkanek zęba. Zabieg nie trwa długo i jest bezbolesny. Można go powtarzać w razie konieczności dwa razy do roku. Po zabiegu dobrze jest unikać przez kilka godzin potraw ostrych i barwiących. Po zabiegu osiąga się efekt wybielenia zębów, są one również gładkie dla języka.

Polishing

Jest to wypolerowanie, wygładzenie powierzchni zębów. Zabieg ten wykonuje się samodzielnie, usuwa się wtedy przebarwienia i płytkę bakteryjną z powierzchni szkliwa. Wykonuje się go również po usuwaniu kamienia i piaskowaniu, zabezpiecza wtedy przed odkładaniem się płytki nazębnej. Do polerowania używa się gumek i szczoteczek oraz past do profesjonalnego oczyszczania zębów. Efektem zabiegu jest pozostawienie gładkiej powierzchni szkliwa zębów co zabezpiecza przed odkładaniem się płytki nazębnej i kamienia, zęby wydają się również jaśniejsze.

Fluoryzacja

W gabinetach stomatologicznych stosuje się najczęściej fluoryzacje kontaktową. Polega ona na wcieraniu w szkliwo roztworu fluoru. Zabieg stosować można po zabiegach higienicznych w celu zabezpieczenia zębów szczególnie szyjek przed nadwrażliwością lub jako profilaktykę przeciw próchnicową (fluor ma zdolność wbudowywania się w szkliwo zęba i wzmacniania jego struktury). Najczęściej stosuje się żele lub lakiery fluorkowe, występują one  w postaci bezbarwnej. Profilaktyką objąć można wybrane miejsca jaki i całe uzębienie w zależności od potrzeb. Zalecenia po zabiegu: nie pić przez minimum 30 minut, nie jeść przez minimum 1 godzinę.

 

Galeria

 
 
 
 
 
 
  • Telefon

    [zobacz]

  • Adres

    ul. gen. Józefa Hallera  

    40-320 Katowice

  • Mail
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności