Aktualności

Próchnica u dzieci

Próchnica u maluchów to poważny problem, a przekonanie, że o zęby mleczne nie trzeba dbać, jest wyjątkowo szkodliwe.

 

W dalszym ciągu panuje przekonanie, że o zęby mleczne maluchów nie trzeba dbać, bo i tak wypadną. Niestety to spory błąd, a zaniedbania w tym zakresie mogą wiązać się z poważnymi problemami w późniejszych latach.

Próchnica to choroba zakaźna

Jeśli tylko uświadomimy sobie, że próchnica jest chorobą zakaźną, wątpliwości odnośnie sensu dbania o zęby mleczne naszych maluchów, zostaną rozwiane. Warto więc raz na zawsze wyjaśnić, skąd tak właściwie bierze się próchnica zębów.

Żeby pojawiły się ubytki próchnicze, konieczne są trzy czynniki: bakterie próchnicotwórcze, pożywka dla tych bakterii, czyli cukier, oraz czas. Oczywiście, to jak bardzo nasze zęby podatne są na powstawanie ubytków próchniczych w dużym stopniu zależy od indywidualnych cech naszego organizmu.

Wszystko to sprawia, że próchnica z zębów mlecznych może bardzo szybko przenieść się na te stałe, co powinno być wystarczającym argumentem za tym, żeby dbać także o mleczaki naszych maluchów.

Tagi: próchnica u dzieci, dziecko u dentysty,
 
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności