Chirurgia

Dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej. Wykonuje się cały szereg zabiegów wspomagających inne dziedziny stomatologii. W naszym gabinecie wszystkie zabiegi wykonujemy w znieczuleniu miejscowym przy użyciu najlepszych nowoczesnych znieczuleń.

 

Rodzaje zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej:

 

Ekstrakcje (usuwanie) zębów- usuniecie zęba z łuku przy użyciu prostych narzędzi. Występują ekstrakcje pojedyncze (jeden ząb) lub mnogie (kilka zębów)

 

 

Ekstrakcje zębów zatrzymanych- są to zęby w pełni wykształcone, które nie mieszczą się w łuku zębowym. Ich położenie często powoduje przewlekłe stany zapalne na bazie, których mogą tworzyć się torbiele. Najczęściej zatrzymanymi zębami są "ósemki", choć często mogą to być także kły i przedtrzonowce.

 

 

Resekcje wierzchołków korzeni- zabieg podczas, którego usuwa się wierzchołek korzenia wraz ze zmianą okołowierzchołkową (ziarniniakiem, torbielą). Zmiany tworzą się przez brak możliwości prawidłowego leczenie kanałowego lub chorób miazgi. Ubytek kostny po odciętym wierzchołku korzenia wypełniany jest materiałem kościozastępczym. Zabieg ten w większości przypadków pozwala na uratowanie zęba przed usunięciem.

 

 

Hemisekcja- to zabieg odcięcia jednego z korzeni w zębach posiadających dwa lub trzy korzenie.

 

 

Nacięcie ropnia- ropień powstaje w przebiegu infekcji zębów martwych. Ropień powstaje w przypadku, gdy ropa nie ma gdzie odpływać. Ropień, który nie pęknie lub nie zostanie nacięty może doprowadzić do uogólnionej infekcji drogą krwi, co poważnie zagraża zdrowiu.

 

 

Wycięcie dziąsła- zabieg polega na wycięciu fragmentu dziąsła pokrywającego koronę wyżynającego się zęba. Najczęściej wykonywany przy utrudnionym wyżynaniu się zębów ósmych.

 

 

Podcięcie wędzidełek- zabieg polegający na korekcji tkanki łączącej języka lub wargi z wyrostkiem zębodołowym. Wędzidełka o nieprawidłowej budowie utrudniaj użytkowanie protez ruchomych, powodują wady wymowy u dzieci i trudności z jedzeniem u niemowląt, a nawet nieprawidłowe ustawienie zębów u dorosłych

 

 

Plastyka dziąsła- zabiegi na dziąsłach mające na celu poprawę estetyki i zdrowia dziąseł

 

 

Zamykanie połączenia ustno-zatokowego- połączenie to może powstać po usunięciu zębów tylnych mocno wrastających do zatoki szczękowej. Wykonuje się plastykę dziąsła i przykrywa na głucho aby nie doszło do infekcji zatok przez bakterie z jamy ustnej.

 

 

Chirurgia przyzębia- odbudowa tkanek otaczających ząb tj. kość i dziąsło, jest to sterowana regeneracja ubytków poziomych i pionowych kości za pomocą materiałów kościozastępczych i membran zaporowych. Są to również przeszczepy dziąsła

 

 

Augmentacja kości (sterowana regeneracja kostna)- jest to zabieg polegający na odbudowie kości w wymiarze pionowym i poziomym, szczególnie często wykonywany przed wszczepianiem implantów. Zaniki często powstają w wyniku choroby przyzębia lub/i ekstrakcji zębów.

 

 

Podniesienie dna zatoki (sinus lift)- jest to procedura wykonywana przed wszczepieniem implantów w szczęce, kiedy dno zatoki szczękowej opada na tle nisko, że uniemożliwia prawidłową stabilizację i utrzymanie implantów. Zabieg też w sposób kontrolowany powiększa objętość kości i umożliwia stabilne osadzenie implantów.

 

 
Tagi: chirurgia stomatologiczna Katowice, ekstrakcja, sinus lift, ropień, regeneracja kości, wędzidełka, chirugria stomatologiczna,
 
 
  • Telefon

    [zobacz]

  • Adres

    ul. gen. Józefa Hallera  

    40-320 Katowice

  • Mail
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności