Protetyka stała

Protetyka to dział stomatologii, zajmujący się odtwarzaniem prawidłowego układu zębów, odbudowuje tkanki zębów bądź całkowicie je zastępują. Jest to niezwykle istotne ze względu estetyki, jak również ze względu na odbudowę utraconych funkcji jak żucie czy mowa. Nowoczesna protetyka pozwala odzyskać piękny i zdrowy uśmiech. Wyróżniamy m.in. korony, licówki, mosty, wkłady (inlay), nakłady (onlay), protezy, struktury mocowane do implantów.

 

 

Protetyka stała:

 

Wkłady koronowo- korzeniowe

 

Jest to element mocujący wykorzystywany do uzupełnienia zębów po leczeniu endodontycznym (kanałowym). Składają się z części korzeniowe, którą wkleja się do korzenia zęba po leczeniu kanałowym oraz części koronowej będącej miniaturą zęba, który będzie odbudowywany. Wzmacniają koronę przed złamaniami. Materiał, z którego wykonuje się wkład, dobiera się pod kątem przyszłej korony. Może to być stal, złoto, tlenek cyrkonu lub włókno szklane.

 

Stalowe lane- są całkowicie wykonywane przez technika w laboratorium protetycznym. Składają się ze stopu chromokobaltowego. Nie zawierają niklu - czynnika często alergizującego. Mogą być również wykonane ze złota bądż wycięte z tlenku cyrkonu.

 

 

Z włókna szklanego - zakłada się je w gabinecie przez lekarza w ciągu jednej wizyty. Składają się z włókna szklanego i żywicy, są białe i przepuszczają światło dzięki czemu nie ingerują w estetykę zęba lub przyszłej pracy protetycznej.

 

 

 

Korony

 

Są to uzupełnienia odtwarzające pojedyncze zęby lub ich grupy. Wykonane w laboratorium protetycznym. Najdokładniej i najbardziej precyzyjnie odtwarzają zęby i ich charakterystykę. Wykonuje się z ceramiki bądź z ceramiki i podbudowy z tlenku cyrkonu lub metalu. Najbardziej estetyczne są korony całoceramicze lub z podbudową z tlenku cyrkonu. Najlepiej zachowują się w zmiennym oświetleniu. Wykonuje się je w celu poprawy estetyki bądź odtworzenia zęba po złamaniach. Wklejane na stałe.

 

Korony ceramiczne- są to korony wykonane tylko z porcelany lub z podbudową z tlenku cyrkonu. Komputerowe techniki wykonywania tzw. „czapeczek”, na których tworzony jest właściwy ząb, dają możliwość osiągnięcia idealnego dopasowania do zęba. Korona pełnoceramiczna zapewnia doskonałą estetykę, nie do odróżnienia od zębów własnych

 

 

 

 

 

Wskazania do zastosowania koron ceramicznych

 

 • znaczne ubytki w naturalnej koronie zęba spowodowane próchnicą lub urazami mechanicznymi,

 • postępujące z wiekiem ścieranie się

 • w leczeniu estetycznym korony zastępują trwale odbarwione lub zniekształcone zęby.

 

Korony z tlenku cyrkonu – Zirkonzahn® Prettau- są to korony projektowane komputerowo i wycinane. Nie jest na nie napalana porcelana. Dzięki swojej budowie zapewnia idealną szczelność i wysoka wytrzymałość. Ze względu na brak ceramiki są mniej estetyczne i wykonuje się głownie w odcinku bocznym. Korony te są tańsze od koron pełnoceramicznych.

 

 

 

Korony ceramiczne na podbudowie metalowej- podbudowa składa się z metalowej czapki, na którą napala się porcelanę doskonale imitująca kolor zęba. Korony te maja większą wytrzymałość, a mniejszą estetykę od koron całoceramicznych. Wykonuje się je głównie w odcinku bocznym. W celu poprawy estetyki wykonuje się stopień ceramiczny.

 

 

 

 

Mosty

 

Są to uzupełnienia odtwarzające braki większej ilości zębów. Aby założyć most istotne jest posiadanie przynajmniej jednego zęba przed i za brakiem zęba/zębów. Są to zblokowane korony. Wykonuje się je z ceramiki bądź z tlenku cyrkonu(Zirkonzahn® Prettau) lub w kombinacji ceramika i tlenek cyrkonu lub ceramika i metal( stop chrom-kobalt lub złoto). Wklejane na stale.

 

 

Mosty z tlenku cyrkonu Zirkonzahn® Prettau 

 

 

 

Mosty ceramiczne na podbudowie metalowej

 

 

 

Mosty tlenek cyrkonu z porcelaną

 

 

 
Tagi: protetyka stała katowice, Protetyka stała,
 
 
 • Telefon

  [zobacz]

 • Adres

  ul. gen. Józefa Hallera  

  40-320 Katowice

 • Mail
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności